درباره شرکت بوش

boschkadehroyalhonar
۱۴ آبان, ۱۴۰۲
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

شرکت بوش و تاریخچه رابرت بوش و مشکلات کمپانی BOSCH

با پیشرفت چشمگیر صنعت و تکنولوژی در زمینه ساخت وسایل و تجهیزات، شرکت های بزرگی پدید آمدند. کمپانی هایی نظیر شرکت سامسونگ، شرکت بوش، شرکت اجنرال و… از جمله برند های معروف در زمینه ساخت و طراحی و مونتاژ تجهیزات ساختمانی است. شرکت بوش یکی از این کمپانی‌ها و برندهای بزرگ است که با گشودن پنجره علم و فناوری توانسته افق های جدیدی را در گسترش لوازم و تجهیزات ساختمانی کشف کند.

کمپانی بوش در تمام زمینه‌ها توانسته بهترین محصول خود را روانه بازار کند، این محصولات با دارا بودن بهترین کیفیت توانسته جایگاه ویژه‌ای در بین مردم در سراسر جهان پیدا کند، لوازمی که این شرکت به تولید و طراحی آن پرداخته است عبارتند از جارو برقی، فر، اجاق گاز و بسیاری از لوازم مربوط به خودرو ها

موسس شرکت بوش

رابرت بوش متفکر آلمانی توانست شرکتی با نام فامیلی خود در اشتوتگارت آلمان تاسیس کند، او در سال ۱۸۸۶ توانست کمپانی را تاسیس کند که امروزه تحت نام Bosch توانسته شهرت جهانی پیدا کند، رابرت بوش در سال ۱۸۹۱ با این باور که بتواند در آینده شرکتی بزرگ را در زمینه ساخت قطعات و تجهیزات اداره کند، ۱۵ نفر را در شرکت خود به استخدام درآورد.

اما در همان سال با شکست عجیبی رو به رو شد و تمام سرمایه خود را تا پایان سال از دست داد، این شکست تا جایی ادامه پیدا کرد که او مجبور به قرض گرفتن مقداری پول از مادر خویش شد، حتی وام‌های سنگین بانکی را برای نجات شرکت خویش گرفت اما تا سال ۱۸۹۲ مرز ورشکستگی را با تمام وجود احساس کرد.

.

تاریخچه کمپانی بوش و شکست های فاجعه بار

تا زمانی که شرکت بوش به انتهای ۱۰ ساله خویش برسد، شکست های سنگینی را متحمل شد اما رابرت بوش بی آن که ذره ای ناامیدی به خود راه دهد از پس تمامی مشکلات به وجود آمده، برآمد تا به همگان ثابت کند که برای قوی شدن در یک صنعت به نیاز به عزم راسخ و قدرت اراده بالا است. اگر تلاش‌ها و صبرهای این مرد بزرگ نبود شاید تاکنون شرکتی با عنوان بوش تبدیل به یک برند جهانی نشده بود و مردم در سراسر دنیا از لوازم تولید شده توسط کمپانی Bosch بی بهره بودند.

نگرشی که رابرت بوش در چشم انداز تاسیس شرکت خود داشت باعث شد که در همان ابتدا مخالفانی داشته باشد. این مخالفان اغلب او را فردی خیال پرداز می پنداشتند اما غافل از آن که رابرت بوش به دنبال خیال پردازی نبود بلکه او می‌خواست به خیال خود جامه عمل بپوشاند.

در زمان تاسیس کارخانه رابرت بوش تصمیم داشت که تعداد ۲۰۰ کارگر را در کارخانه خود به کار گیرد، او برای شروع کار ۳۰ نفر را استخدام کرد تا به واسطه آن ها بتواند پله‌های پیشرفت را یکی پس از دیگری طی کند. او بر این اعتقاد بود که اگر قسمتی از ساختمان خود را که در آن کار می کرد، اجاره دهد می‌تواند تعداد کارگران خود را افزایش دهد. اما حتی خود او هم می دانست که توانایی اداره ۱۰۰ نفر کارگر را هم در کارخانه خود ندارد.

رابرت برای شرکت بوش برنامه های و طرح های بسیاری ریخته بود. او پیوسته در تلاش بود که بتواند به افقی که برای خود و شرکتش در نظر گرفته است برسد. او پیوسته در تلاش بود که تعدا افراد و کارکنان خویش را افزایش دهد تا به واسطه آن ها به به دوراندیشی خود برسد. او توانست تا پایان سال ۱۹۰۸ میلادی تا حدی به موفقیتی که برای خود در نظر گرفته بود برسد. تا این سال او تعداد ساختمان های خود را به ۵ عدد برساند و تعداد کارکنان و پرسنل خود را به ۱۰۰۰ نفر افزایش دهد. اما رابرت بوش چگونه توانست شرکت بوش را به یک برند تجاری در زمینه فروش و ساخت قطعات و تجهیزات خودکار تبدیل کند؟

برنامه ریزی رابرت برای گسترش صنعت خویش

رابرت برای موفقیت در روند پیشرفت کمپانی BOSCH نیاز به برنامه ریزی حساب شده و دقیق داشت. هرگونه لغزش و یا اشتباه در این راه ممکن بود خسارات و هزینه های جبران ناپذیر را برای او و شرکتش در پی داشته باشد. رابرت در سال ۱۸۸۶ از کشور ایالات متحده آمریکا به بریتانیا بازگشت. او در همان بدو ورود می دانست که برای موفقیت باید هر چه سریع تر شرکت خود را تاسیس کند و در صورتی که در این مرحله یعنی تاسیس کمپانی کوتاهی کند شاید هرگز نتواند افق پیشرفت خود را با چشم ببیند و فقط باید آن را در خیال و ذهن خویش بپروراند. او همچنین می خواست قبل از ازدواج با نامزد خود این شرکت بزرگ را تاسیس کند.

او برای شروع کار و تحقق رویاهای خویش نیاز به نیروی کار، کارگر ، متخصص، مکانیک و … داشت. همچنین برای ساخت وسایل و تجهیزات مدنظر خویش باید کارگاهی را فراهم کند تا تمام نیروهای کاری خویش را در آن مکان گرد هم آورد و به تولید قطعات و تجهیزات خودکار خود بپردازد. با این حال همه چیز مطابق با برنامه ریزی های رابرت برای تاسیس شرکت بوش پیش نرفت. در حالی که او تصمیم داشت کمپانی خود را در یازده نوامبر سال ۱۸۸۶ میلادی آغاز کند ۴ روز روند تاسیس شرکت او به تعویق افتاد و او مجبور شد که شرکت بوش را در ۱۵ نوامبر سال ۱۸۸۶ میلادی تاسیس کند.

علت تاخیر در این چهار روز در واقع آن بود که مسئولین اجازه تاسیس چنین شرکتی را به رابرت نداده بودند. رابرت برای وسعت بخشیدن به کسب و کار خویش در سن بیست و سه سالگی به ‌کشور ایالات متحده آمریکا رفت تا بتواند راه ساخت محصولات خود بیاموزد و محصولات خود را به فروش برساند. او برای این کار تنها بیست و سه سال سن داشت که برای فردی به آن سن و سال کاری بسیار شگفت انگیز بود. در ایالات متحده آمریکا او به عنوان یک مکانیک نزد ادیسون و برگمن مشغول فعالیت شد. این کار باعث شد که او ایده های بیشماری را از طریق کارکردن در کنار آن ها به دست آورد و او به وسیله همین ایده ها توانست شرکت خود را راه اندازی کند و حتی به آن توسعه ببخشد.

در آن زمانی که رابرت قصد سفر به کشور ایالات متحده آمریکا را داشت مهندسی برق توسعه بیشتری را نسبت به قاره اروپا داشت. در آن زمان نورافکنی ها، سیستم زنگ و نصب تلفن در ایالت متحده آمریکا توسعه و رواج بیشتری داشت. بر همین اساس رابرت تصمیم گرفت که فناوری های آمریکایی ها را در زمینه برق و الکترونیک به قاره اروپا وارد کند و شرکت بوش را برمبنای همین فناوری ها تاسیس کند. این کار توسط او باعث می شد که محصولاتش فرم خودکار به خود گرفته و انقلابی بزرگ در زمینه اتوماتیک کردن لوازم و تجهیزات به وقوع بپیوندد.

اگرچه رابرت در زمینه مکانیک فعالیت و هنر بیشتری داشت اما او پس از گذراندن زمان در کنار ادیسون و برگمن به این نتیجه رسید که در صنعت برق بیشتر می تواند پیشرفت کند تا در زمینه تخصصی خود یعنی مکانیک، در آن زمان هنوزه برق رسانی به اشتوتگارت نرسیده بود در واقع محلی را که بـــوشBosch قصد داشت فناوری برقی خود را پیاده سازی کند عاری از خدمات برقی بود. تا بالاخره مسئولان در سال ۱۸۹۵ میلادی تصمیم گرفتند که اولین خطوط انتقال برق را به این شهر وارد کنند.

این دقیقا همان چیزی بود که رابرت برای راه اندازی شرکت بوش نیاز داشت. پیش از آن، تمام لوازم و تجهیزات برقی برای شروع و ادامه فعالیت خود نیاز به ژنراتور و یا وسیله ای برای تولید برق داشتند تا بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند. به همین دلیل شرکت بوش ناچار شد که تاسیس خود را به تعویق بیاندازد چرا که صنعتی که رابرت برای شرکت بـــوش در نظر داشت تحت اثر مهندسی برق بوده است.

اما رابرت پیشرفت خود را متوقف نکرد در واقع او برای پیشبرد اهداف خود هیچ مانعی رو بر سر راه خود نمی دید. او برای این که بتواند کمپانی خود را سر پا نگه دارد مجبور بود سفارش های کوچک را پذیرش کند و آن ها را یکی یکی به دست مشتریان خود برساند.

زمانی که خطوط انتقال برق به شهر اشتوتگارت رسید او توانست کمپانی بوش خود را گسترش دهد به این وسیله او سفارشات بزرگتر و بیشتری را پذیرش کرد با این کار سهام و ارزش شرکت خود را افزایش داد. زمانی که برق خطوط انتقال برق وارد شهر شد تمام خانوار ها مجبور بودند با تامین کننده برق اصلی قرارداد امضا کند به این ترتیب نگهداری از وسایل برقی هم اهمیت بسیار بالایی پیدا کرد.

مبنای طراحی های شگفت انگیز رابرت و پیشرفت چشمگیر شرکت BOSCH

رابرت در سال ۱۹۰۲ میلادی توانست شمع ماشین بوش را اختراع کند. او با قدرت و پشتکاری که داشت توانست در مدت زمان بسیار کوتاهی کارگاه مبدل خود را به شرکت بین المللی تبدیل کند. رابرت با طراحی های ساده اما پرکاربرد خود توانست جایگاه ویژه ای را در میان مشتریان خود پیدا کند. او اختراعاتی ساده و در عین حال ابتکاری مانند احتراق مغناطیسی برای موتور های درون سوز در کارنامه خود دارد. در سال ۱۹۰۹ رابرت توانست محصولات خود را در عرصه بین الملل به فروش برساند و نام شرکت بوش را در ایالات متحده آمریکا بر سر زبان ها بیاندازد.

موسس بوش در سال ۱۹۱۳ میلادی در آمریکا اولین تولید کننده ماشین آلات با سیستم برق کامل بود. ماشین ریش تراش یا به اصطلاح ماشین اصلاح در سال ۱۹۲۸ میلادی از اختراعات رابرت بود که به وسیله آن توانست شرکت Bosch را در دل خانواده ها نهادینه کند همچنین ساخت و طراحی چنین وسیله‌ای باعث شده که رابرت ایده‌های نوینی را در زمینه ساخت وسایل برقی خانگی اجرایی کند.

چشم اندازی که شرکت بوش برای رسیدن به آن توسعه یافته بود، به وسیله درک نیازهای اساسی مردم و طراحی سیستم هایی مبتنی بر آن ها قابل تحقق بود. شرکت بوش هرگز برای رسیدن اوج از پا ننشست و پیوسته در حال طراحی سیستم هایی بود که نیاز مردم را برطرف سازد. در سال ۱۹۳۳ میلادی اولین نسل از یخچال‌ها وارد بازار شدند. تا قبل از آن مردم اغلب برای نگهداری مواد غذایی خود دچار مشکل بوده‌اند‌.

شرکت بوش همچنین اولین دریل برقی خود را به جهت انجام سوراخکاری در سال ۱۹۳۲ وارد بازار کرد. این کمپانی علاوه بر دریل برقی در سال ۱۹۴۶ میلادی توانست اولین نسل از اره های عمود بر را در صنعت به کارگیرد. شرکت بوش در برنامه های خود در نظر داشت که در جای جای دنیا طراحی هایش به مرحله عمل برسند و غوغایی را در صنعت برپا کند.

  • کمپانی بوش و انجام امور خیریه
    فعالیت های بهداشتی، مسئولیت های همگانی و درک بین المللی از جمله ویژگی های رابرت بوش بود. به گونه ای که حتی سال ها بعد از مرگ رابرت خیریه ای برپا شد تا روند و فعالیت های رابرت را ادامه ده. در سال ۱۹۳۶ میلادی بیمارستان رابرت بوش به عنوان یک سازمان خیریه افتتاح شد.

عامل پیشرفت شرکت بوش در عرصه بین الملل

کمپانی بوش با توجه با پاسخگویی به انواع نیازهای مشتریان و مردم در سراسر دنیا توانسته جایگاه خود را به مراتب از سایر شرکت ها رقیب بالاتر ببرد. این کمپانی پیوسته به دنبال آن بوده و هست که شرایطی را فراهم کند که مردم به وسیله آن شرایط به محصولات تولید شده توسط شرکت بوش اعتماد کنند. همچنین با ایجاد اشتغال برای مردم در سراسر دنیا توانست جای خود را دل ها باز کند.

مسئولین شرکت بود همواره در باب سرمایه گذاری بر روی ارزش های نهفته در فرهنگ و تمدن های متفاوت در جای جای دنیا تلاش می کردند. کمپانی بوش با این اقدام تمام نیازهایی را که مردم فرهنگ های مختلف دچار کمبود آن ها بودند را برطرف کرد، به این وسیله به جرات می توان گفت در میان تمام اقوام و مردم این شرکت بسیار شناخته شده است.

این کمپانی بوش در سال ۱۹۵۲ میلادی انقلابی در زمینه ساخت و طراحی لوازم آشپزخانه، لوازم خانگی و نیمه صنعتی به پا کرد. یکی از فعالیت هایی که شرکت بوش بسیار به انسان ها کمک کرد، بحث حفاظتی بود. متخصصان کمپانی بوش با به کارگیری فناوری روز آن زمان توانستند عایق های حفاظتی تولید کنند که به وسیله آن مصرف کنندگان حداکثر ایمنی را تجربه کنند و از خطرات و حوادثی که در صورت تماس با برق ممکن بود برای آن ها رخ دهد در امان باشند.
در سال ۱۹۵۴ میلادی شرکت بوش توانست محصولات بی نظیر خود را در کشورهایی مانند استرالیا، برزیل و هندوستان به مرحله فروش برساند. در سال ۱۹۶۵ و ۱۹۶۶ میلادی لوازم و تجهیزات برقی و صنعتی و نیمه صنعتی شرکت Bosch توانست به فروش فوق العاده در سراسر دنیا برسد.

اگر از کارکنان و مسئولان شرکت بوش از نحوه برخورد مدیران با آن ها سوالاتی بپرسید، همه آن ها اقرار خواهند کرد که مدیران مبنای فعالیت کمپانی BOSCH را رضایتمندی آن ها قرار داده اند، آن ها اعتقاد دارند که پیوسته فعالیت شرکت باید پیوسته بر مبنای جست و جو و به کارگیری ایده های نو و به روز باشد به طوری که اگر در دنیا افرادی با نیاز های هر چند بی ارزش رو به رو باشند، برای آن نیاز ها پاسخ های ساده و در عین حال کارآمد در نظر گرفته شود. چرا که این مدیران اعتقاد دارند که نام و برند تجاری شرکت بوش، معادل تعهد به کیفیت، خدمات و نوآوری در درازمدت است.

شرکت بوش در سال ۱۹۷۸ میلادی توانست در زمینه خودرو نیز فناوری خود را به رخ همگان بکشاند. او در این سال به صورت اشتراک با صنعت خودروسازی توانست ترمز های ABS را روانه بازار کند. چهار سال بعد شرکت بوش توانست در زمینه ابزارآلات ساختمانی هم پاسخگوی نیاز ها باشد. این شرکت Bosch با طراحی و ساخت اولین دریل ضربه ای هوشمند، تحولی عظیم در صنعت عمران و آبادانی به وجود آورد و پس از آن در سال ۱۹۸۵ اولین اره برقی همه کاره را به دنیا عرضه کرد. از دیگر محصولات بوش در دهه ۸۰ میلادی می توان به اولین سمباده لرزان، چکش و سنگ زاویه ای در دنیا اشاره کرد. این شرکت در تمام زمینه ها، مطابق با آخرین تکنولوژی روز دنیا طراحی‌های بی نظیری انجام داده است. به گونه‌ای که امکان بروز هر پارامتر جدید در آن نیاز ها از قبل بررسی شده است.

خدمات و طراحی هایی که در دهه ۹۰ شرکت بوش در اختیار مردم سراسر جهان قرار داد عبارتند از:

  • دریل های چرخشی و تخریب کن پنج شیاره و اولین دریل ضربه ای هوشمند.

شرکت بوش برای رسیدن به فروش بیشتر نیاز به بازاریابی حرفه ای در بخش های مختلف دنیا دارد. این کمپانی در دهه ۹۰ شرکت های بازاریابی بسیاری زیادی را در کشور هایی مانند ( لهستان، لاتویا، مجارستان و اوکراین) ایجاد کرده است. شرکت بوش پیوسته در حال گسترش و توسعه فناوری خود در تمام دنیا است. از جمله اقداماتی که این شرکت برای گسترش خود انجام داده است خریداری کارخانه هایی مانند اسکیل، درمل و آتکو زوالکاست است‌.

شعار شرکت بوش

این کمپانی از بدو تاسیس خود همواره شعار بهتر است پول خود را از دست بدهیم تا اعتماد و اطمینانی که مشتری به ما می کند را از دست بدهیم سرلوحه کار خود قرار داده است. این شرکت پیوسته اعتقاد دارد که ارائه کیفیت از اهمیت بالایی در جذب مشتری برخوردار است. به جرات می‌توان گفت که شرکت بوش در زمینه فروش و تاسیس لوازم برق مقدم است.

شرکت بوش در دسته شرکت های بسیار بزرگ در دنیا قرار دارد به گونه ای که ۳۵۰ کمپانی در انحصار آن قرار دارد. این شرکت ها به صورت سالانه ۶۰ درصد از درآمد کمپانی بوش را تامین می‌کنند. کمپانی بوش بخش گسترده‌ای از شرکت‌های خود را در کشور زادگاه خود یعنی آلمان قرار داده است. با این حال در کشورهایی دیگر مانند هند، سوئیس، جمهوری چک، آفریقای جنوبی، بلژیک و چند کشور دیگر شرکت های بیشماری تاسیس کرده است. این کمپانی بسیاری از افراد را صاحب شغل و درآمد کرده است. تعداد پرسنل و کارکنان این شرکت به صد و دوازده هزار نفر در سراسر دنیا می رسد.

شرکت بوش در ایران در بخش لوازم خانگی شناخت بیشتری پیدا کرده است. به گونه‌ای که شما هیچ خانواده‌ی ایرانی را پیدا نمی‌کنید که حداقل یک بار قصد خرید لوازم خانگی بوش را نداشته باشد. البته لوازم و تجهیزات شرکت بوش نیز در ایران طرفداران بیشماری دارد اما با این حال مردم ایران این شرکت را با لوازم خانگی ارائه شده می‌شناسند. محصولاتی که کمپانی بوش در سراسر دنیا عرضه می کند دارای برچسب انرژی +++A می باشد. این بدان معنی است که استفاده از لوازم بوش سبب کاهش مصرف برق می‌شود. کاهش مصرف برق می‌تواند به صورت قابل توجهی هزینه‌های شما را کاهش دهد. این ویژگی بیانگر آن است که تمام محصولات شرکت بوش از استانداردهای کیفی بالایی برخوردار هستند و می‌توان به راحتی به این محصولات اعتماد کرد.

یکی از بهترین محصولات که در تابستان گرم و سوزان، برای خنک کردن محل کار و منزل یا اتاق خود از سیستم های تهویه مطبوع خانه اسپلیت و کولر گازی استفاده می‌شود اگر به دنبال خرید کولر گازی بوش با نازلترین قیمت از کولرنیو روی لینک کلیک کنید و بهترین محصولات کولر گازی بوش کولرنیو را مشاهده کنید.

شرکت بوش از آغاز فعالیت خود در زمینه فعالیت های اجتماعی کارهای بسیار زیادی انجام داده است. از جمله کارهایی که این کمپانی در زمینه کارهای خیرخواهانه انجام داده است می توان به پروژه ارتقای سلامت کودکان و پروژه ارتقای سلامت سالخوردگان نیز اشاره کرد.

همانطور که گفته شد شرکت بوش در زمینه ارتقای سطح کیفی محصولات خود بسیار تلاش کرده است. این کمپانی bosch برای رسیدن به موقعیت امروزی شکست‌های بسیار زیادی را تجربه کرده است اما عاملی که برای موفقیت این شرکت لازم و ضروری بوده است پشتکار و عدم ناامیدی رابرت بوش بوده است. گرچه در بدو ورود مهندسی برق به قاره اروپا خطوط انتقال برق وجود نداشته است، اما رابرت از پیشبرد اهداف خود عقب ننشست و پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی کرده است.

محصولات شرکت بوش Bosch Company مبتنی بر نیاز مردم و براساس جلب رضایت مشتری است. به دست آوردن اعتماد مردم در خرید از محصولات شرکت بوش اهمیت بسیار بالایی برای این شرکت داشته و به همین دلیل محصولات با کیفیتی را در بازار عرضه کرده است.
پس به شما این تضمین را می دهیم که اگر از محصولات شرکت بوش استفاده کنید هرگز پشیمان نخواهید شد.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.